Raport Rynek Akcji

Zaprezentowany poniżej komentarz stanowi jedynie część Raportu. Pełen Raport, wraz z informacją na temat czynników ryzyka dostępny jest do pobrania w formie pliku pdf. 

WYBRANE NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Donald Trump i Andrzej Duda, podczas wczorajszego spotkania w Białym Domu, rozmawiali o dwustronnych relacjach ekonomicznych oraz obronności. Prezydent Polski zapewnił, że Polska będzie współfinansowała utrzymywanie stałej bazy wojsk amerykańskich, a prezydent USA postanowił to rozważyć. Jest to pierwsza deklaracja ze strony USA na temat bazy w Polsce. Podpisano również wspólną deklarację o partnerstwie strategicznym. Przywódcy zgodzili się ze sobą, że sojusz krajów nigdy dotąd nie był tak silny.
 
Chiny postanowiły nałożyć cła w odwecie na towary z USA. Ministerstwo finansów Chin podało do wiadomości, że cła w wysokości 5-10% na towary z USA warte 60 mld dolarów rocznie mają obowiązywać od 24 września bieżącego roku.
 
Rynek podczas wczorajszych notowań nie reagował negatywnie na kolejne doniesienia o wojnie handlowej na linii USA-Chiny. Główne indeksy w Stanach Zjednoczonych pozostały powyżej swoich poziomów odniesienia. Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,71% i dotarł do poziomu 26246,96 pkt., a Nasdaq Composite o 0,76% i osiągnął poziom 7956,11 pkt. Podobnie zachowały się indeksy w Chinach. Shanghai Composite wzrósł o 1,82%, do poziomu 2699,95 pkt.
 
Władze KGHM mają spotkać się z japońskimi współwłaścicielami kopalni Sierra Gorda w Chile. KGHM posiada 55% udziałów w kopalni. Istnieje szansa, że strony dojdą do porozumienia. Ceny miedzi w ciągu ostatnich trzech miesięcy spadły o 15%, a wojna handlowa między USA a Chinami mogą skutkować dalszymi spadkami cen surowca. Zdaniem byłego prezesa KGHM na rynku może pojawić się deficyt surowca ze względu na brak nowych projektów związanych z uruchamianiem kopalni miedzi. Dodał również, że popyt na surowiec powinien się zwiększyć za sprawą inwestycji infrastrukturalnych w USA i Chinach, a także samochodów elektrycznych. Cena akcji KGHM w ciągu wczorajszej sesji wzrosła o 3,14% a cena miedzi o 0,48%.
 
Indeks cen domów NAHB w USA we wrześniu odnotował wartość 67 pkt., wobec konsensusu 66 pkt. (wg. Bloomberg Finance L.P.) i wobec poprzedniej wartości odnotowanej w sierpniu, równej 67 pkt.
 
Przeciętne zatrudnienie w Polsce w sierpniu spadło o 0,6% m/m i wzrosło w ujęciu r/r o 6,8%, wobec oczekiwań spadku -0,3% m/m (wg. Bloomberg Finance L.P.) i o 7,0% r/r.

NADCHODZĄCE NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA

Sezon wyników - dziś kolejne spółki publikują raporty za 2 kwartał 2018 r. m.in.: Red Hat.

Węgierski premier, Viktor Orban, spotyka się z rosyjskim prezydentem Vladimirem Putinem w Moskwie. Tematem przewodnim będzie polityka energetyczna.

Przywódcy Unii Europejskiej omówią temat migracji i najnowszych propozycji Wielkiej Brytanii dotyczących Brexitu na nieformalnym spotkaniu w Salzburgu, w Austrii.

Bank Japonii kończy dwudniowe posiedzenie w sprawie polityki pieniężnej.

INFOLINIA:

801 140 490*

22 591 24 90**

*(opłata za jeden impuls)

**(opłata wg taryfy operatora)